Autor Wątek: Porozmawiajmy o niczym :)  (Przeczytany 1811237 razy)

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Porozmawiajmy o niczym :)
« Odpowiedź #7290 dnia: Lutego 08, 2016, 10:59:21 am »
Ano już są przepisy, że "drobne" porady, co za tym idzie, lekarstwa mają załatwiać farmaceuci. To krok do pozwolenia na szaleństwo itp.
a nie pytasz Aptekarza co dobrego jest na to czy tamto? Porady w aptece to chyba normalne.
Natalia

Offline Natalia

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 7185
Odp: Porozmawiajmy o niczym :)
« Odpowiedź #7291 dnia: Lutego 08, 2016, 11:02:47 am »
Na moje problemy w jamie ustnej po chemii ,też dostałam w aptece lepszy lek niż przepisał mi lekarz onko.
Natalia

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Porozmawiajmy o niczym :)
« Odpowiedź #7292 dnia: Lutego 08, 2016, 11:05:03 am »
Chyba jednak nie chodzi o poradę typu: na katar poleca pani/pan ten czy tamten specyfik. Raczej chodzi o poradę: kaszlę, mam temperaturę/ albo zrobiło mi się na skórze takie_cóś - czy coś na to pani/pan mi sprzeda, czy objawy są takie, że trzeba do lekarza.
I oczywiście teraz też się tak dzieje. Ale nie jest to unormowane przepisami. Czyli taka porada jest taką samą poradą, jak rada sąsiadki-księgowej ;) A przepisy mają to właśnie zmienić - czyli dać farmaceutom większe uprawnienia.
Zastanawiam się, czy nie powinno to być jednak poprzedzone zmianą w programie kształcenia farmaceutów  ???

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8012
Odp: Porozmawiajmy o niczym :)
« Odpowiedź #7293 dnia: Lutego 08, 2016, 11:09:17 am »
Farmacja to chemia. Ok, człowiek to też pierwiastki.  xhc
Ale pozostaje odpowiedzialność ????????
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline agawa

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 12291
Odp: Porozmawiajmy o niczym :)
« Odpowiedź #7294 dnia: Lutego 08, 2016, 11:20:54 am »
A ja tam uważam, że jak już - to niech idą na całość  ;D Proponuję, aby przy każdej aptece uruchomili punkty pobrań krwi :) Poważnie :) I wprowadzili mini laboratoria na miejscu do badania próbek. Bez zlecenia od lekarza, a za zleceniem farmaceuty :)
Tak samo z receptami - wystarczy na lek brany ciągle dać dyspozycję do apteki (swoją droga tez w Stanach tak jest).


Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8012
Odp: Porozmawiajmy o niczym :)
« Odpowiedź #7295 dnia: Lutego 08, 2016, 11:24:24 am »
Agawa, apteki są nastawione też na zysk, więc porady "bezpłatne" będą nas kosztować. Teraz dopiero im wzrośnie sprzedaż, bo lekarz wie co pacjent bierze i dobiera leki. Aptekarz będzie ładował jak w kubeł. Pacjenci nie zawsze pamiętają co biorą, szczególnie osoby starsze.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Porozmawiajmy o niczym :)
« Odpowiedź #7296 dnia: Lutego 08, 2016, 12:41:11 pm »
Lulu, jak zwykle prawda jest po środku.
Farmaceuci to nie sprzedawcy, jak często się ich utożsamia, co prawda, bez szpitalnych praktyk, ale ich studia to nie tylko o chemii leków. Tyrka jak na medycynie.
Może i będą wpychać coś na siłę, ale podobnie robią lekarze, do których zastukał przedstawiciel handlowy z załącznikiem.
Wszystko zależy od człowieka, a w takich przypadkach, o których pisze Agawa, jestem za.
Lekarzy zaczyna brakować, muszą sobie radzić tymi co są. Mam kumpelki lekarki emerytki, mówią, że zanosi się na prace do śmierci (szczególnie w małych miejscowościach) bo nie ma kto ich zastąpić.
Więc może ta ustawa choć trochę złagodzi ten problem
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline anka21

  • Swojaki
  • Zadomowiona
  • *
  • Wiadomości: 1366
Odp: Porozmawiajmy o niczym :)
« Odpowiedź #7297 dnia: Lutego 11, 2016, 06:40:32 pm »
Rozmawiałam z moja przyjaciólką farcaceutka na ten temat. Sama stwierdziła,ze leki dla przewlekle chorych można dac zlecenie, ale...
wiele leków po jakimś czasie przestaje działać i należy zmienić, często jest tak w przypadku leków nasercowych,po jakimś czasie lekarze zmieniają lek ze względu na substancje pomocnicze. Podobnie jest w przypadku skutków ubocznych, bo każdy lek je ma.
Stwierdziła,że wielu farmaceutów boi się tego, ponieważ jest to większa odpowiedzialność, teraz za nim wydadzą lek zastanawiają się czy to na pewno ten- tu sprawa pisanych jeszcze recept odręcznie, poza tym ludzie czasem nie pamietają,ze są na coś uczuleni.Ja np w kartotece mam wpisane ,że jestem uczulona na penicylinę:) i o tym pamietam, ale co bedzie jak będę miec 80 lat:)
poza tym apteki to walka koncernów farmaceutycznych.
Nie jestem do końca pewna tego rozwiązania , które jest proponowane przez rząd.
Danusiu, prawda jest ,że coraz mniej lekarzy jest. Mój kuzym konczy medycyne w Polsce ( jest wychowany w Kanadzie) i wydziały są oblegane, ale niestety przez obcokrajowców, bo jest taniej, wysoki poziom teoretyczny, bo praktyki odrabiają w swoich krajach. u niego w grupie 80% to Skandynawowie.
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2016, 06:43:35 pm wysłana przez anka21 »
życie jest jak pudełko czekoladek nigdy nie wiesz na co trafisz...
Moja mama po wycięciu raka piersi lewej w 2011.
pT1cMONO, Er 100%, Prg 100%, Her-.
Leczenie: 20 lamp, tamoksyfen 5 lat

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Porozmawiajmy o niczym :)
« Odpowiedź #7298 dnia: Lutego 11, 2016, 07:29:07 pm »
Uważam, że farmaceuta, jako zawód, u nas się zdewaluował i niemalże wszyscy ich traktują, jak sprzedawców. Wg mnie i teraz mają odpowiedzialność, bo jest ktoś, kto sprawdzi lekarza, pacjent nie zawsze. Nie po to kończą trudne studnia, by bawić się tylko w sprzedawców, nie odpowiadających za to, co robią. Jestem za nadaniem większej rangi temu zawodowi.
Oczywiście nie zabieram głosu w kwestii ustawy, ale tylko zawodu, gdzie dopuszcza się techników (dużo potworzono zaocznych szkół kształcących technika farmaceutę) apteki mało im płacą, a pacjent często obsłużony przez takiego niedouczonego farmaceutę, wyraża sobie opinie o farmaceutach, tych należycie wykształconych. W tym zawodzie nie wystarczy mina i uśmiech, talent, niezbędna jest wiedza.
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++

Offline lulu

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 8012
Odp: Porozmawiajmy o niczym :)
« Odpowiedź #7299 dnia: Lutego 11, 2016, 07:37:55 pm »
Dana jesteś pewna, że studia farmaceutyczne tak bardzo się pokrywają ze studiami lekarskimi. Nawet na medycynie są specjalizacje. W tej sytuacji pytam się po co, skoro farmaceuta może leczyć, to lekarz ogólny, to już guru. Związek aptekarzy zabiegał już dawno o to, ale poprzedni rząd zdawał sobie sprawę z odpowiedzialności. To był powód dla którego nie patrzył przychylnie na ten pomysł.
31.12.2007 amputacja piersi prawej metodą Pateya
Carcinoma mammae, G2, ER+, PGR+, HER2-
Przez 5 lat kolejno Tamoksifen, Egistrozol, Mamostrol
Po ponad 7 latach rak piersi lewej
21.08.2015 amputacja piersi lewej
ER-, PR-, HER2+++
4xAC i rok Herceptyna

Offline anka21

  • Swojaki
  • Zadomowiona
  • *
  • Wiadomości: 1366
Odp: Porozmawiajmy o niczym :)
« Odpowiedź #7300 dnia: Lutego 11, 2016, 07:51:42 pm »
Lulu, z tego co rozmawiałam z kolezanką to nie miała dużo przedmiotów związanych z medycyną, z tego co mi mówiła,to na lekarskim jej więcej z farmacji niz na farmacji z lekarskiego:)
Dano, wcale tak nie jest z technikami farmacji jak piszesz. Technik ma naprawdę spora wiedzą chociażby przez staż którzy musi odbyć przez 2 lata prawie za free.nie sądzę aby była taka ogromna przepaść pomiędzy technikiem a magisterem.
To tak samo jak w innych zawodach. chociażby technik budownictwa a magister budownictwa. Technik nabiera praktyki kiedy magister siedzi w książkach:)potem idac do pracy kto jest bardziej do niej przygotowany?
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2016, 07:57:46 pm wysłana przez anka21 »
życie jest jak pudełko czekoladek nigdy nie wiesz na co trafisz...
Moja mama po wycięciu raka piersi lewej w 2011.
pT1cMONO, Er 100%, Prg 100%, Her-.
Leczenie: 20 lamp, tamoksyfen 5 lat

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Porozmawiajmy o niczym :)
« Odpowiedź #7301 dnia: Lutego 11, 2016, 08:04:42 pm »
Ania, mądrze prawisz :)
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline anka21

  • Swojaki
  • Zadomowiona
  • *
  • Wiadomości: 1366
Odp: Porozmawiajmy o niczym :)
« Odpowiedź #7302 dnia: Lutego 11, 2016, 08:07:13 pm »
Hamaczku, czasem mi się zdarzy:)
życie jest jak pudełko czekoladek nigdy nie wiesz na co trafisz...
Moja mama po wycięciu raka piersi lewej w 2011.
pT1cMONO, Er 100%, Prg 100%, Her-.
Leczenie: 20 lamp, tamoksyfen 5 lat

Offline hamak

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 9926
Odp: Porozmawiajmy o niczym :)
« Odpowiedź #7303 dnia: Lutego 11, 2016, 08:09:33 pm »
 xhc
Diagnoza: rak piersi (carcinoma ductale invasium)
Leczenie:
1-sza mastektomia - 2003r. T2, G2, Er (-), Pgr (-), usunięte węzły chłonne, chemioterapia, radioterapia;
2-ga mastektomia - 2011r. T1, G2, Her2 (-), Er (+), Pgr (+), biopsja węzła wartowniczego (-), hormonoterapia (Tamoxifen)

Offline DanaPar

  • Swojaki
  • Uzależniona
  • *
  • Wiadomości: 10911
Odp: Porozmawiajmy o niczym :)
« Odpowiedź #7304 dnia: Lutego 11, 2016, 10:59:06 pm »
Ja się nie odnosiłam do projektu ustawy, a tylko do zawodu farmaceuty.
O interakcjach poszczególnych leków, lekarze wiedzą niewiele. Farmaceuta nie zastąpi lekarza, zupełnie nie o tym pisałam
Carcinoma introductale G3: mamotom 22.09.05.
4 x AT
mastektomia + 22 węzły (2 zajęte): 2.01.2006
4 x AC
radioterapia 50,0 Gy w 25 frakcjach
ER-, PR-, HER +++